Troche problemowo

Finanse dla firmy — skąd je brać i jak pozyskać środki na działalność gospodarczą.

Andrea Piacquadio pani z uśmiechem

Czy możemy dostać kredyt, mając przy sobie tylko i wyłącznie PIT z zeszłego roku, a więc zeznanie podatkowe? Tak, to możliwe. Oczywiście musimy wiedzieć, że to jaka nam będzie zaproponowana kwota kredytu, zależy od tego, ile zarabiamy.

Na zeznaniu podatkowym jest to dokładnie napisane. Banki nie odmawiają nam pożyczek zbyt wysokich dlatego, że jest to swojego rodzaju złośliwość lub tylko i wyłącznie zabezpieczenie dla banku. Bank dba o swoich klientów i dlatego też rzetelnie ocenia, na jaki kredyt będzie nas stać.

Pamiętajmy, że rzadko w którym banku dostaniemy kredyt bez potwierdzenia naszych zarobków, na przykład za pomocą PIT-u właśnie, albo za pomocą zaświadczenia o zarobkach wziętego z firmy, w której pracujemy. Musimy udokumentować nasze zarobki. Kiedy chcemy wziąć pożyczkę na dowód osobisty, taką gdzie nikt nie będzie sprawdzał, ile zarabiamy, a jedynie konieczne jest potwierdzenie naszej tożsamości, musimy udać się do prywatnej firmy udzielającej kredytów, pożyczek, chwilówek, zwanej parabankiem. Tak więc jeśli chcesz wziąć kredyt w banku, wystarczy Ci PIT, a jeśli wiesz, że Twoje dochody są za małe, aby uzyskać kredyt w danej wysokości, w danej kwocie, której potrzebujesz, pozostają Ci parabanki, dla których nie jest wcale ważne, ile zarabiasz.

Wiedz jednak, że w parabankach oprocentowanie jest zazwyczaj dużo wyższe niż w bankach, tak więc jeżeli masz możliwość udokumentowania swoich zarobków, chociażby za pomocą PIT-u, to lepiej wybierz się do banku, aby wziąć kredyt mniej oprocentowany.

Chcesz założyć własną działalność gospodarczą, ponieważ wiesz, że w jakiejś branży jesteś dobry i nie chcesz pracować dla kogoś innego, a na swój własny rachunek? Marzysz o posiadaniu własnej firmy, ale zdajesz sobie sprawę z tego, że wiąże się to ze sporymi kosztami? Możesz postarać się o kredyt na działalność gospodarczą. Pierwsza opcja, to opcja, którą można nazwać jako kredyt standardowy. Po prostu udajesz się do banku i mówisz o tym, na co potrzebujesz pieniędzy, podobnie jakbyś chciał kupić sobie nowy samochód i zwracasz się do banku o pożyczkę na ten cel.

Druga opcja, to kredyt na działalność gospodarczą w ramach środków Unii Europejskiej. Z takiego kredytu możemy skorzystać, ale spełniając szereg dodatkowych kryteriów. Przeważnie kredyt będzie Ci przydzielony dopiero w momencie, kiedy przebrniesz przez mnóstwo różnego rodzaju szkoleń i wypełnisz wiele formalności.

Zarówno w przypadku kredytów z banków w typowej formie, jak i w przypadku kredytów z Unii Europejskiej, możesz liczyć na to, że spłata kredytu będzie się odbywała dopiero wtedy, kiedy już zaczniesz działać, to znaczy Twoja firma zacznie już funkcjonować i zarabiać. Pamiętaj, że dochody zaczynają pojawiać się dopiero po pewnym czasie. Jeśli więc decydujesz się na kredyt na działalność gospodarczą, sprawdź dokładnie, co jest Ci oferowane. Czy proponowany Ci przez bank kredyt będziesz spłacać od razu, czy dopiero kiedy już założysz firmę.

Czy pieniądze, które dostaniesz, będą oprocentowane, tak samo w każdej fazie kredytu, czy na przykład oprocentowanie jest niższe na początku a wyższe pod koniec spłaty, albo odwrotnie. Zawsze dokładnie czytaj umowę kredytową i zawsze dokładnie sprawdzaj, jaka oferta jest Ci proponowana.

Co to jest leasing? Najlepiej jest opowiedzieć o tym na przykładzie, to znaczy na przykład na leasingu na auto. Kiedy bierzemy samochód w leasing, możemy powiedzieć, że jest to swojego rodzaju kredyt. W ramach leasingu jedna ze stron, a więc na przykład salon samochodowy współpracujący z bankiem, przekazuje drugiej stronie prawo do korzystania z określonej rzeczy, w naszym przypadku auta. Pierwsza strona umowy, to tak zwany finansujący albo leasingodawca.

Druga strona, to leasingobiorca albo osoba korzystająca, korzystający. Leasing finansowy przyznawany jest na określony czas, to znaczy przysługuje nam prawo do korzystania z naszego samochodu na uzgodniony czas. Za to musimy opłacać ustalone w umowie raty, które nazywane są ratami leasingowymi. Kiedy decydujemy się na leasing finansowy, albo na leasing konsumencki, czy na leasing zwrotny albo operacyjny, na przykład na samochód, mamy okazję dostać potrzebną nam rzecz przy niewielkim zaangażowaniu naszego własnego kapitału, poza tym, funkcjonuje coś takiego jak tarcza podatkowa, a dodatkowo jest możliwość rozliczania podatku VAT.

Z leasingu na samochód najczęściej korzystają na przykład firmy, którym samochody potrzebne są do pracy, to znaczy na przykład które potrzebują samochodów dla swoich przedstawicieli i tak dalej. To lepsze rozwiązanie niż na przykład kredyt na auto, ponieważ są korzystniejsze warunki. Leasing dostępny jest także w formie dla osób prywatnych, a więc de facto każdy może z takiej oferty skorzystać, o ile spełniamy konkretne warunki: podobnie jak w przypadku kredytu konieczne będzie przedstawienie dokumentów, które będą potwierdzały nasze zarobki i tak dalej.

Co to jest kredyt na start dla firm?

Powiedzmy, że chcesz założyć swoją własną działalność gospodarczą, bo chcesz pracować dla siebie i na swój własny rachunek. Założenie swojej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, niezależnie od tego czy zakładasz na przykład zakład krawiecki i będą Ci potrzebne maszyny do szycia i sporo innych sprzętów, czy na przykład chcesz zająć się projektowaniem stron www i de facto potrzebny będzie Ci tylko komputer. Koszty związane są zawsze z rejestracją firmy, a także z jej rozreklamowaniem, z księgowością i tak dalej. Początkowo, zanim nie wypromujesz swojej firmy, zanim nie znajdziesz klientów, możesz nie zarabiać wcale albo zarabiać na tyle mało, że będziesz w stanie tylko zapłacić podstawowe rachunki, a nic nie zarobisz. Stąd kredyty dla nowych firm, które pozwalają dostać zastrzyk finansowy na początek, czyli kredyty na start.

Dokumenty, które będą konieczne do uzyskania takiej pożyczki, możesz wypełnić w banku, albo po prostu zabrać je do domu, przejrzeć na spokojnie, zwłaszcza jeżeli jest to Twój pierwszy kredyt tego typu i nie do końca wiesz, jakie dokładnie bank proponuje Ci warunki i jakie są zasady.

Jak dostać taki kredyt, wytłumaczą Ci dokładnie pracownicy banku, ponieważ w zależności od tego gdzie po kredyt się wybierzesz, będą różne propozycje. Banki to także firmy, a więc one także mają swoje różne ceny, praktyki, warunki, czyli na przykład różne oprocentowanie dla różnych sum pieniędzy. Rozejrzyj się dokładnie, gdzie po kredyt możesz się udać, gdzie proponowane są kredyty dla nowych firm i jakie są warunki.

Jak wygląda zawieszenie działalności gospodarczej? Jakie dokumenty będą potrzebne, na jak długo będziemy zawieszać działalność, jakie są generalne zasady? Wniosek o tym, że chcesz zawiesić działalność gospodarczą, zgłaszasz w wydziale ewidencji działalności gospodarczej w swojej gminie.

Jakie dokumenty wtedy wypełniamy? Wystarczy wypełnienie odpowiedniego formularza. Jeśli chodzi o spółkę, nie firmę, składamy podobny dokument w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tak więc w przypadku małej firmy jednoosobowej wystarczy wizyta w wydziale ewidencji działalności gospodarczej, w przypadku spółki, musimy zgłosić to w Krajowym Rejestrze, jak zostało wspomniane.

Gdzie zgłosić? Oczywiście na terenie gminy, w której firma funkcjonuje. W formularzu podajemy datę, od której ma być liczona przerwa w naszej działalności, to znaczy, że nie musimy składać formularza w dniu zawieszania, a na przykład miesiąc wcześniej. Zgłoszenie można także przesłać pocztą, ale z notarialnym poświadczeniem podpisu.

Zobacz biuro rachunkowe Poznań

Można wypełnić także formularz w sieci, w Internecie, jeśli masz podpis elektroniczny. Kiedy zgłosisz fakt o zawieszeniu działalności, odpowiedzialny za to organ, czyli na przykład ewidencja, przekaże informacje na ten temat do Urzędu Skarbowego oraz do ZUS. Zawsze dobrze jest wybrać się do ewidencji osobiście i dokładnie wypytać, na przykład o podatki oraz sprawdzić wcześniej, czy w momencie zawieszania działalności jesteśmy pewni tego, że nasza decyzja jest słuszna. Czasami bardziej opłaca nam się likwidacja, a kiedyś ewentualnie założenie działalności na nowo.

Biuro 🕵️ Rachunkowe ✔️ Kancelaria Podatkowa ✔️ Księgowość SYNTEX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *