psiapsiułka

Termomodernizacja domów z lat 50. i 70.

dom lata 60 Photo by Webdexter Apeldoorn from Pexels

Aby podnieść w znaczny sposób wartość nieruchomości, warto zainwestować w jej modernizację. Niższe rachunki za ogrzewanie, większy komfort i pewność, że z remontem mamy spokój na dłuższy czas to plusy modernizacji. Przykładowe termomodernizacje nieco starszych domów – tych z lat 50. czy 70. – są dowodem na to, że nawet mające swoje lata nieruchomości mogą mieć wyższy standard energetycznych, co procentuje ogromnym komfortem – przede wszystkim finansowym – mieszkańców.

Remont domu – lata 60-70

W latach 50. i 70. nie wprowadzono pewnych innowacji i wymagań, przepisy dotyczące energetycznej efektywności powodowały, że w domach było wyższe zużycie energii cieplnej. Nieodpowiednie okna i brak izolacji wpłynęły na obniżenie standardu cieplnego szczególnie w domach z lat 70. Zużycie energii w polskich domach budowanych aktualnie wynosi 120 kWh/m2/rok, zaś w tych z lat 60. czy 70.  nawet do 350.

Standard cieplny domu można jednak poprawić dzięki jego termomodernizacji. Fachowcy w zakresie izolacji są w stanie doprowadzić stare domy do doskonałego stanu. Dom należy poddać najpierw energetycznemu audytowi, co pozwoli ustalić zakres modernizacji i uniknąć błędnych decyzji, np. wydatków, które nie wpłyną korzystnie na efektywność energetyczną. Następnie należy opracować plan pracy: docieplanie ścian, płyty balkonowej, stropodachu.

Zapotrzebowanie na energię starych budynków

Po wykonaniu tego typu prac zapotrzebowanie budynku na energię może obniżyć się aż o 20 GJ, temperatura w pomieszczeniach z pewnością się wyrówna. Tego rodzaju modernizacja eliminuje problemy nagrzewania się pokoi na piętrze latem i spadek temperatury w pomieszczeniu w nocy. Dokładnie przeprowadzona termomodernizacja budynków doprowadza nawet do obniżenia o połowę kosztów ogrzewania nieruchomości.

Powiększenie przestrzeni użytkowej, docieplenie budynku, a często zwiększenie powierzchni okien to doskonałe rozwiązania. Na dachach domu zamontować można okna połaciowe, które dają światło pokojom położonym na najwyższej kondygnacji. Światło oraz świeże powietrze wpadają do nieruchomości, w której zdecydowano się na zmianę okien na większe.3

Wymiana okien w domach z lat 60-70

Wymiana okien zdecydowanie wpływa na temperaturę w mieszkaniu czy domu. Mają na to wpływ: stolarka i rodzaj szyb. Aktualnie używa się szyb zespolonych z wykorzystaniem nisko-emisyjnego szkła, które redukuje straty ciepła i ułatwia pozyskiwanie energii słonecznej.

Ogrzewanie takiego nasłonecznionego pomieszczenia wymaga mniejszych nakładów energii. Wykonywane dzisiaj szyby pozwolą łączyć poziom cieplnej izolacyjności z innymi ważnymi elementami – samooczyszczenie, dźwiękochłonność, podwyższone bezpieczeństwo (okna antywłamaniowe).

Jak wynika z najczęściej wygłaszanych opinii, Polacy decydują się na kompleksową modernizację starych budynków z dwóch kluczowych powodów. Po pierwsze, chcą ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie obniżyć rachunki za energię cieplną. Po drugie, coraz częściej mieszkańcom zależy na większej ilości światła dziennego, ograniczeniu konieczności częstego mycia szyb w oknach oraz wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *