Producenci mebli drewnianych zalecają, aby dbać o nie w szczególny sposób. Trzy najważniejsze rzeczy, jakich powinnyśmy zdecydowanie unikać, postaramy się omówić na początku naszego artykułu.
Po pierwsze, nie stawiamy bezpośrednio na drewnianych meblach gorących naczyń, ponieważ mogą pozostawiać one trudne do usunięcia, lub niemożliwe do usunięcia ślady.
Po drugie, nie używamy do mycia mebli kuchennych detergentów (typu płyn do mycia naczyń) ponieważ mogą one odbarwić meble.
Po trzecie, nie używamy szorstkich szmatek, szmatek z długim włosiem.
Nie powinno się używać także szmatek nadmiernie mokrych, ponieważ wilgoć może wniknąć w strukturę drewna i zacząć ją niszczyć. Każdy rodzaj drewnianych mebli ma swoje własne, indywidualne wymagania.
Meble drewniane, konserwowane metodą olejową, należy co 2-3 miesiące nacierać olejem za pomocą czystej szmatki. Konserwuje to meble i czyści je, dzięki tego typu zabiegowi, znikają plamy, rysy, drewno mebli staje się twardsze, a całość wygląda jak nowa.
Analogicznie, meble woskowane powinny być co jakiś czas pokryte warstwą wosku, jednak nie w formie nakładania go bezpośrednio.
Są na rynku preparaty zawierające dodatek wosku, głównie mleczka do pielęgnacji mebli woskowanych.
Jeśli na fragmencie mebli pojawiają się plamy, być może konieczne będzie zawoskowanie na nowo fragmentu mebla. Można tego dokonać w większości zakładów zajmujących się stolarką. Meble drewniane woskowane i olejowane, najlepiej wycierać je regularnie miękką ściereczką z odpowiednimi do tego detergentami.
Meble lakierowane i bejcowane znacznie łatwiej utrzymać w czystości, ponieważ pokryte są one powierzchnią, która je zabezpiecza. Nie pochłania wody i nie pozwala na wniknięcie szkodliwych dla samego drewna detergentów do jego struktury, w związku z czym możemy używać całą gamę środków do mycia, dostępnych na rynku.
Meble bejcowane są nieco bardziej wrażliwe od tych lakierowanych, ponieważ łatwiej jest uszkodzić bejcę. Nie należy więc, podobnie jak w przypadku mebli drewnianych woskowanych, stosować do czyszczenia mebli bejcowanych szorstkich ściereczek.