małaczarna

Chciałabyś znaleźć dla siebie pracę, jednak nie wiesz jak się za to zabrać?

Wydaje Ci się że szanse kobiet na rynku pracy są gorsze niż szanse mężczyzn? Przede wszystkim, musisz uwierzyć w siebie, ponieważ bez tego trudno jest zrobić cokolwiek. Jeżeli z góry zakładasz, że Ci się nie uda, to tak właśnie z reguły się dzieje. Szukając pracy zastanów się najpierw, o jakim stanowisku i o jakiej pracy marzysz, a jaka ewentualnie mogłaby być do przyjęcia, przynajmniej na jakiś czas, jeżeli nie uda Ci się spełnić swojego pracowniczego marzenia. Załóżmy, że jesteś po technikum fryzjerskim, ale do tej pory poza praktykami w szkole nie miałaś doświadczenia zawodowego.

Chciałabyś pracować w dobrym salonie i chciałabyś, aby Twoje fryzjerstwo przypominało sztukę, a nie po prostu przycinanie końcówek włosów. Jednak musisz znaleźć pracę, bo musisz z czegoś żyć.

Załóż sobie, jaka praca, w jakim salonie to Twoje marzenie. I zaplanuj, co się stanie jeśli w takim salonie pracy nie dostaniesz, na przykład że zdecydujesz się na pracę w zwykłym zakładzie fryzjerskim, by zdobywać doświadczenie, albo zatrudnisz się w sklepie, a w międzyczasie będziesz dalej szukać wymarzonego stanowiska. Wówczas zabierz się za przeglądanie ogłoszeń w prasie, w Internecie, w ogłoszeniach wywieszanych w Urzędzie Pracy czy Urzędzie Miasta. Pytaj także w miejscach, w których chciałabyś pracować osobiście. To często jedna z najlepszych metod. Jeżeli nie uda się od razu, nie rezygnuj z kolejnych prób. Przykładowe zatrudnienie w sklepie na jakiś czas, lub podjęcie innej mniej wymarzonej pracy, nie oznacza że musisz robić to już do końca życia.

Kobieta z nietypowym zawodem.

Jakiś czas temu w mediach pojawiały się śmieszne nieco spoty reklamowe, które zachęcały kobiety do studiowania na kierunkach technicznych. Były spoty skierowane bezpośrednio do dziewcząt, które wybierają drogę edukacji, ale i spoty dla dziewcząt i chłopców, koedukacyjne można powiedzieć. Zainteresowanie kierunkami technicznymi wśród kobiet wzrosło ostatnio, czym chwali się Ministerstwo Edukacji, jakoby to dzięki tym reklamom w telewizji wzrosła liczba pań na ścisłych kierunkach. Prawda jest taka, że po prostu koedukacyjne zainteresowanie kierunkami technicznymi, ogólne zainteresowanie wzrosło.

Nic więc dziwnego, że i studentek, a dalej absolwentek Politechnik jest coraz więcej. Kobieta z nietypowym zawodem, na przykład budowlańca czy inżyniera budowy maszyn, to dziś nic dziwnego na rynku pracy.

Panie inżynier w białych kaskach na budowie czy panie inżynier projektujące instalacje gazowe do budynków, to żadna nowość i żadna nietypowość. Jednak jeżeli zastanawiasz się nad swoją drogą kształcenia, drogą edukacji i myślisz o egzotycznym nieco zawodzie, zastanów się nad tym dobrze. Czasami młodzi ludzie decydują się na coś, bo jest nowe i może ciekawe. Ale potem okazuje się, że to zupełnie nie ich branża, nie czują się w tym dobrze. Jeśli chcesz być kobietą z nietypowym zawodem, to bardzo fajnie, że chcesz podjąć wyzwanie. Jednak nie możesz robić tego tylko po to, aby wzbudzić w kimś zainteresowanie. Wybierz taką drogę edukacji, która doprowadzi Cię do zawodu, który będziesz wykonywać z pasją.

Babska firma? – kobiece pomysły na działalność gospodarczą.

Coraz więcej mówi się zarówno w prasie, telewizji i Internecie o tym, że kobiety zakładają swoje własne firmy. Często są to typowo babskie firmy, to znaczy takie, które zajmują się usługami czy dystrybucją produktów tylko dla kobiet. To dobry pomysł na biznes, o ile oczywiście mamy przygotowany dobry biznesplan i dobre rozeznanie na rynku.

Na przykład otwieranie ekskluzywnego butiku z nietypowymi ubraniami na wsi, gdzie średnia wieku to 60 lat, mamy małe szanse na powodzenie. Jeśli jednak otwieramy taki butik w dużym mieście, zainwestujemy w dobrą i profesjonalną reklamę, a nasze produkty będą dobre, mamy spore szanse na zyskanie klientek. Firmy, których usługi dedykowane są kobietom przez kobiety, rozwijają się często bardzo dobrze właśnie ze względu na to, że my nawzajem czujemy swoje potrzeby.

Załóżmy: otwieramy salon, w którym wykonywane będą tipsy, manicure i pedicure. Wiemy, że kobieta podczas takiego zabiegu chce poczuć się zrelaksowana, ale i często z kimś podyskutować, porozmawiać, pośmiać się. To nie są usługi w stylu zakupu marchewki w sklepie, to usługi, które mają za zadanie nie tylko spełnić konkretną rzecz, w tym przypadku przykładowe tipsy. Kobieta, zakładając taki biznes wie, że trzeba wziąć pod uwagę właśnie przyjazną atmosferę, dobierać personel pod tym względem, zadbać o przyjazny wystrój i tak dalej. Babskie firmy mają coraz większe powodzenie na rynku, ponieważ wzrasta zapotrzebowanie na takie właśnie usługi i produkty. Dodatkowo kobiety są chyba nieco lepszymi psychologami od mężczyzn, potrafią doskonale odczytywać swoje wzajemne potrzeby.

Czym kierują się kobiety wybierając studia?

Czym współczesna młoda dziewczyna, kobieta, kieruje się podczas wyboru studiów? Czy jest to popularność kierunku, zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów na rynku pracy, a może szukamy kierunków najbardziej unikatowych, egzotycznych? Jeszcze dwadzieścia lat temu przeświadczenie o tym, że dyplom dobrej uczelni daje gwarancję dobrego zatrudnienia, było bardzo silne. Ale i słuszne, bo wówczas specjalistów inżynierów na przykład było niewielu.

Dzisiaj dyplom może zdobyć w zasadzie każdy, ponieważ na rynku poza uczelniami państwowymi pojawiło się wiele uczelni prywatnych. Osób z dyplomami jest coraz więcej, a miejsc pracy dla wykształciuchów nie przybywa w aż tak zaskakująco szybkim tempie, jak samych inżynierów, magistrów i osób z licencjatem. Wybierając studia, kobieta kieruje się tym, co ją interesuje. Chce łączyć swoją przyszłą pracę i studia z tym, co ją interesuje, frapuje, co sprawia jej przyjemność. Jeszcze niedawno modne było wybieranie kierunków w rodzaju: kulturoznawstwa, filozofii, historii sztuki.

Bo kobiety interesują się kulturą, filozofią, historią. Dziś jednak kierunki te są mniej popularne, ponieważ kobiety szukają także kierunków pod względem przyszłej pracy. Słabo jest z pracą po kierunkach humanistycznych, stwierdzono jakiś czas temu. To wygenerowało zainteresowanie w większym stopniu kierunkami ścisłymi, ale i tutaj powoli zaczyna robić się ciasno. Kobiety starają się wybierać studia tak by były i przyjemne, i pożyteczne, i dawały dobre perspektywy zatrudnienia. Jednak jak można zaobserwować, zainteresowanie młodych ludzi studiami w ogóle, powoli zaczyna się chyba w naszym kraju wypalać.

Kobieta na utrzymaniu męża?

Czy współczesna kobieta będąca na utrzymaniu męża, która zajmuje się domem i opieką nad dziećmi, to coś uwłaczającego? Czy bycie tak zwaną kurą domową to coś złego? Coś czego można się wstydzić? Zdarzają się takie frazy, jednak często głównie od kobiet pracujących i zazdrosnych. Takich, które też chętnie posiedziałyby sobie w domu z dziećmi, będąc mamami i gospodyniami na pełny etat. Czytając artykuły w gazetach, w sieci, podglądając kobiece blogi czy dyskusje na forach internetowych, możemy spotkać się z wieloma kobietami, które są wręcz bardzo dumne z tego, że zajmują się domem. Domowe obowiązki również mogą spełniać przyjemność i dodatkowo dawać nam satysfakcję.

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji: to mąż zarabia na rodzinę, a Ty zajmujesz się domem i masz na tym punkcie jakiekolwiek kompleksy, postaraj się ich pozbyć. Jeżeli marzysz o rozpoczęciu własnej pracy, porozmawiaj o tym z mężem, rozejrzyj się w sieci i w prasie za ogłoszeniami o pracy, która by Cię interesowała. To od Ciebie zależy, jaką drogą w życiu pójdziesz: jeżeli chcesz nadal zostać w domu, ale masz pewien kompleks na tym punkcie, szczerze polecamy podejrzenie w sieci kobiecych blogów prowadzonych przez prawdziwe artystki domowych obowiązków i zadań.

Traktuj każdy obiad, każde pranie, każdą domową czynność jak coś dobrego co robisz dla siebie i rodziny, a nie jako przykry obowiązek i uwłaczający Twojej godności sposób na spędzanie własnego życia. Jeśli pragniesz zmian – spróbuj je wprowadzić i rozpocząć pracę. Najtrudniejszy pierwszy krok, ale jeżeli masz z nim problem w przypadku podjęcia decyzji o pracy, możesz skonsultować się z gminnym urzędem pracy i zapytać o spotkania dla kobiet lub propozycje pracy dla kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *